بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک بر سئو سایت

بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک بر سئو سایت

 بک لینک ها یکی از مهم ترین مواردی هستند که تاثیر فراوانی بر بهینه سازی موتور جستجو یا سئو سایت ها دارند. موتور جستجو گوگل یکی از عوامل رتبه بندی سایت ها را بر اساس لینک هایی که از دامنه های دیگر برای یک سایت شناسایی می کند، به دست می آورد. به همین دلیل بک لینک ها در رتبه بندی سایت ها در صفحات نتایج گوگل که SERP نام دارد تاثیر فراوانی می گذارند. البته باید این مورد را ذکر کنیم که بسیاری از موارد باعث می شوند تا بک لینک ها تاثیر منفی بر سئو سایت بگذارند بنابراین در ادامه با انواع بک لینک ها و روش های دریافت بک لینک مناسب برای بهینه سازی سایت می پردازیم.

بک لینک چیست؟

هنگامی که یک سایت از سایت دیگر لینک دریافت کند، آن را بک لینک می نامند. برای مثال اگر شما در سایت خود به سایتی دیگر، لینک دهید علاوه بر لینک سازی خارجی در سایت خود باعث کسب بک لینک برای آن سایت شده اید. بک لینک ها باعث می شوند تا دیگران از سایت های دیگر وارد سایت شما شوند، بنابراین از طریق انواع بک لینک ها ترافیک زیادی را از سایت های دیگر دریافت خواهید کرد.

شما می توانید در دریافت بک لینک های سایت خود از انواع بک لینک ها که لینک های فالو و نوفالو نام دارند، استفاده کنید. هنگامی یک سایت به سایت دیگر لینک دهد آن را بک لینک فالو می نامند زیرا به این نوع بک لینک ها به موتورهای جستجو می گویند تا آن صفحه ای که به آن لینک داده شده است را مورد بررسی قرار دهند اما اگر در لینک دهی خود از تگ rel=”nofollow” استفاده نمایند آن را بک لینک نوفالو می نامند زیرا این نوع بک لینک معمولا مورد بررسی موتورهای جستجو قرار نمی گیرد.

شاید فکر کنید بک لینک نوفالو ارزشی ندارد اما اینگونه نیست،بک لینک های نوفالو نیز ارزشمند هستند و بهتر است در هنگام بک لینک گیری به تناسب از بک لینک فالو و نوفالو استفاده شود.

انواع روش های کسب بک لینک


انواع روش های کسب بک لینک

پس از دانستن انواع بک لینک ها، باید به روش های کسب بک لینک برای سایت ها بپردازیم. چند نمونه از مهم ترین موارد کسب بک لینک ها عبارتند از:

 1. رپورتاژ آگهی ها: همانطور که می دانید رپورتاژ آگهی تاثیرات فراوانی بر سئو یک سایت می گذارد زیرا با استفاده از رپورتاژها می توانید بک لینک های زیادی اعم از فالو و نوفالو را برای سایت خود دریافت نمایید.
 2. پست مهمان: در بسیاری از سایت های مناسب با حوزه کاری خود می توان با نوشتن محتوای مناسب و رایگان درون آن سایت ها و قرارا دادن لینک سایت، بک لینک ارزشمندی دریافت نمود زیرا از این طریق اگر کاربران محتوایی که شما نوشته اید را بپسندند وارد سایت شما می شوند.
 3. شبکه های اجتماعی: هنگامی که شما آدرس سایت خود را درون شبکه های اجتماعی تان نظیر اینستاگرام، تلگرام، لینکدین و… قرار دهید با کلیک کاربران بر روی آدرس سایتتان بک لینک های فراوانی را از شبکه های اجتماعی دریافت می کنید.
 4. کسب بک لینک از ویکی پدیا: همانطور که می دانید ویکی پدیا یکی از معتبرترین منابع در دنیای وب است. شما می توانید با ایجاد حساب کاربری در ویکی پدیا و نوشتن محتواهای ارزشمند در صفحات مناسب با حوره کاریتان در آن بک لینک های نوفالو ازسایت ویکی پدیا دریافت نمایید.
 5. بک لینک های کامنتی یا UGC: در بسیاری از سایت ها می توان با قرار دادن کامنت و لینک سایت خود در آنها بک لینک های بسیاری را دریافت نمود. زیرا از این طریق کاربران با خواندن کامنت یا نظرات شما تمایل به کلیک بر روی سایتتان خواهند داشت.
 6. فروم ها و انجمن ها: بسیاری از سایت های فرومی که مناسب با حیطه کاری شما هستند را پیدا نمایید و با فعالیت در آنها بک لینک های بسیاری را برای سایت خود دریافت نمایید.

تاثیر بک لینک ها بر سئو

تاثیر بک لینک ها بر سئو

بک لینک ها تاثیرات فراوانی بر سئو سایت می گذارند زیرا به ربات های موتور جستجو می گویند که محتواهای سایت شما آنقدر ارزشمند هستند که سایت های دیگر نیز لینک سایت شما را درون وبسایت خود قرار می دهند. اگر تعداد زیادی وبسایت به شما لینک دهند، موتورهای جستجو شما را در بیشتر در نتایج خود نشان می دهند.

تاثیر بک لینک ها بر سئو در گذشته

در گذشته بسیاری از مدیران سایت ها به صورت تبادل یکدیگر را لینک می کردند به این صورت که هر کدام از مدیران سایت ها با یکدیگر توافق می کردند که لینکی از سایت همدیگر را درون وبسایت خود قرار دهند یا عده ای از مدیران سایت ها اقدام به خرید بک لینک ها می کردند. پس از مدتی گوگل با شناخت این نوع بک لینک ها این سایت ها را جریمه نمود و به همین علت امروزه از روش های جدید که در بالا برایتان ذکر نمودیم برای اخذ بک لینک استفاده می شود.

تاثیر بک لینک ها بر سئو هم اکنون

همانطور که گفتیم بک لینک ها یکی از فاکتورهای رشد هر وبسایت می باشند و خرید عمده آنها از سایت های دیگر تاثیرات منفی بر سئو می گذارند. به همین علت امروزه اکثر متخصصان سئو و مدیران سایت ها از روش های نوین کسب بک لینک مانند استفاده از رپورتاژها، فروم ها و پست مهمان استفاده می کنند.

نحوه ارزش گذاری بک لینک ها

اگر می خواهید تا بک لینک های شما تاثیرات منفی بر سئو سایتتان نگذارند و علاوه بر آن تاثیرات بسیار زیادی بر سئو و بهبود سایت شما بگذارند بهتر است تا در کسب بک لینک از سایت های دیگر نوارد زیر را رعایت فرمایید.

 • در رپورتاژ آگهی های خود از سایت هایی استفاده نمایید که دامین اتوریتی(DA) بالاتری داشته باشند. همچنین از سایت های معتبر برای رپورتاژها استفاده نمایید.
 • اگر می خواهید درون یک سایت برای خود بک لینک بسازید حتما میزان Spam Score( میزان بی اعتباری یک دامنه) را با ابزارهایی مانند Moz بررسی نمایید. هر چه این مقدار بالاتر باشد، آن سایت ارزش کمتری دارد.
 • سعی کنید در همه زمان ها از بک لینک ها به تعداد مناسب استفاده نمایید؛ زیرا اگر سایت شما قبلا دارای تعداد محدودی از بک لینک ها بوده و امروزه با خرید رپورتاژها و دیگر موارد اقدام به ایجاد هزاران بک لینک کنید، این امر از نظر گوگل غیر طبیعی بوده و تاثیر منفی بر سئو سایت شما می گذارد.

چگونه بک لینک های یک سایت را پیدا کنیم؟

ابزارهای بررسی بک لینک

شما می توانید با استفاده از ابزارهای سئو مانند سمراش و Ahrefs بک لینک های سایت خود و رقبایتان را به طور کامل پیدا کنید. این ابزارها نوع بک لینک ها اعم از فالو و نوفالو را در اختیار شما می گذارند و شما می توانید با آنالیز سایت رقبایتان با این ابزارها، دریابید که آنها از چه سایت هایی بک لینک دریافته کرده اند یا از چه سایت هایی به عنوان رپورتاژ برای کسب بک لینک استفاده نموده اند تا شما نیز از آن سایت ها استفاده نمایید و رتبه های سایت خود را بهبود ببخشید.

کدام الگوریتم های گوگل بک لینک ها را بررسی می کنند؟

کدام الگوریتم های گوگل بک لینک ها را بررسی می کنند؟

گوگل با استفاده از دو الگوریتم خود به نام الگوریتم های پاندا و پنگوئن بک لینک های وبسایت ها را مورد بررسی قرار می دهد. به این صورت که:

 • الگوریتم پاندا بک لینک هایی که از سایت های معتبر و با محتوای با کیفیت دریافته شده اند را مورد بررسی قرار می دهد و آنها را در اولویت لیست نتایج گوگل قرار می دهد تا کاربران بتوانند با ورود به آن صفحات و با کلیک بر روی آن لینک ها وارد سایتی که بک لینک دریافته کرده است، شوند.
 • الگوریتم پنگوئن بک لینک های مخرب یا بک لینک هایی که از سایت های غیرمعتبر دریافت شده اند را شناسایی کرده و در صورت تکرار شدن و زیاد بودن این نوع بک لینک ها، سایت شما را جریمه می کند.

سوالات متداول در ارتباط با بک لینک


آیا بک لینک ها تاثیرات منفی بر سئو سایت می گذارند؟

در بسیاری از موارد خرید عمده بک لینک ها باعث می شود تا ربات های موتور جستجو گوگل شما را جریمه نمایند.

انکر تکست ها چه تاثیراتی بر بک لینک ها و در نهایت سئو سایت دارند؟

درست است که استفاده از یک مدل انکرتکست برای کسب بک لینک تاثیر منفی بر سئو سایت نمی گذارد اما استفاده از انکر تکست های متنوع مانند عکس، ویدئو، کلمات متنوع و… باعث بهبود سئو سایت شما خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دیگر مقالات

×