لینک فالو و نوفالو چه تفاوتی دارند؟

لینک فالو و نوفالو چه تفاوتی دارند؟

لینک دهی یکی از مهم ترین فاکتورها در سئو هر سایتی می باشد زیرا روابط بین صفحات و سایت ها را به ربات های موتورهای جستجو نشان می دهد. نحوه لینک دهی شما به سایت یا صفحه ای به موتورهای جستجو می گوید که چگونه یک سایتی را که لینک می کنید به سایتتان مرتبط کند.

در واقع برای موتورهای جستجو درک اینکه چگونه یک سایت به سایت دیگر لینک می دهد، اولین قدم مهم در ایجاد یک بک لینک سالم است. زیرا موتورهای جستجو، مخصوصا گوگل، لینک ها را معیاری برای امتیازدهی به سایت ها در نظر می گیرند.

لینک دهی به چند طریق انجام می شود؟

لینک دهی به چند طریق انجام می شود؟

هنگامی که یک سایت می خواهد به سایت دیگری لینک بدهد، می تواند از دو روش فالو(follow) و نوفالو(nofollow) استفاده کند.

ربات های موتورهای جستجو نظیر گوگل از طریق لینک های فالو از یک سایت به سایت دیگر سفر می کنند و از لینک های نوفالو عبور می کنند.

لینک فالو(Follow)

شاید اسم لینک های دوفالو(dofollow) را شنیده باشید و فکر کنید نوعی جدید از لینک ها می باشد؛ اما چیزی به عنوان لینک های دوفالو وجود ندارد بلکه گاهی لینک های فالو را دوفالو می نامند.

هنگامی که یک سایت مبدا به سایت مقصد لینک می دهد، آن را فالو لینک می نامند، زیرا مورد بررسی و ارزش دهی موتورهای جستجو به سایت مقصد می شوند و از این طریق به سئو سایت خیلی کمک می کند.

لینک نوفالو(noFollow)

نوفالو لینک ها از نظر سئو به سایت مقصد رتبه ای کمتر از فالو لینک ها می دهند اما آنقد که به نظر می رسند کم اهمیت نیستند؛ زیرا در بسیاری از موارد لینک های نوفالو باعث ایجاد ترافیک به سایت شما می شوند. در واقع لینک های نوفالو به ربات های موتورهای جستجو می گویند که این لینک ها را مورد بررسی قرار ندهند.

در استفاده از لینک های نوفالو این مورد را در نظر بگیرید که بعد از آدرس سایت تگ ”rel=”nofollow را به کد اضافه کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید بعد از لینک ویکی پدیا، رل نوفالو را افزوده ایم تا لینک ما نوفالو شود.

لینک های نوفالو(noFollow)

از انواع لینک ها در چه زمان هایی استفاده کنیم؟

درست است که لینک های فالو قدرت و اعتبار زیادی به یک سایت می بخشند و برای سئو یک سایت بسیار مفید هستند؛ اما اگر یک سایت تعداد زیادی پیوندهای فالو به سایت دیگر بدهد باعث قدرت بخشی به دیگر سایت ها شده و رتبه و اعتبار خود را به مرور زمان تقدیم آنها می کنند. بنابراین بهتر است مدیران سایت ها از لینک های فالو و نوفالو به تعداد مساری استفاده نمایند تا قدرت سایت خود را حفظ کنند. علاوه بر این با نوفالو کردن برخی لینک ها به ربات ها می فهمانید کدام صفحات از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

از کدام نوع لینک ها استفاده کنیم؟

از کدام نوع لینک ها استفاده کنیم؟

معمولا بهتر است از لینک های فالو و نوفالو به نسبت مناسب استفاده نمایید زیرا هر دوی آنها برای سئو سایت شما به نحوی موثر هستند و از این گذشته، وقتی الگوریتم های گوگل تعداد زیادی لینک داخلی و خارجی را شناسایی می کند که به سایت شما اشاره می کنند، به طور خودکار می فهمد که اگر افراد زیادی به این سایت لینک داده اند، باید یک سایت بسیار خوب باشد. بنابراین ارزش بسیاری به سایت شما می بخشند.

چگونه نوع لینک های یک سایت را مشاهده کنیم؟

برای مشاهده نوع لینک های یک سایت سه روش وجود دارد:

  1. بررسی کد HTML: اگر می دانید بک لینک در کجا قرار می گیرد، ساده ترین راه این است که نگاهی به کد HTML سایت ارجاع بیندازید:

تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی پیوند کلیک راست کرده و Inspect یا Inspect element را انتخاب کنید (بسته به مرورگر ممکن است متفاوت باشد) یا “Ctrl+Shift+I” را در کروم فشار دهید. اگر در کد تگ ”rel=”nofollow را پیدا نکردید به این معنا است که لینک های صفحه ی مورد نظر شما از نوع فالو می باشد.

  1. استفاده از ابزارهای تحلیل کننده بک لینک مانند سمراش و Ahrefs:

این ابزار های سئو تمام بک لینک های یک سایت و نوع بک لینک ها را به طور کامل نشان می دهند.

سخن آخر

بک لینک های فالو و بک لینک های نوفالو دو راه برای شناسایی یک لینک هستند و به گوگل می گویند که چگونه  سایتی را که لینک می کنید به  سایت شما مرتبط کند. با دانستن نوع لینک ها به سئو سایت خود کمک نمایید تا آن را در صدر نتایج برتر گوگل نمایش دهید.

سوالات متداول لینک فالو و نوفالو

کدام لینک ها باید نوفالو باشند؟

معمولا از لینک های نوفالو برای موارد زیر استفاده می شود:

  • رسانه های اجتماعی( پست ها در فیس بوک، یوتیوب و…)
  • لینک هایی که در انجمن ها توسط کاربران ایجاد می شود.
  • برخی سایت ها یا سایت های خبری
  • در برخی رپورتاژها

آیا لینک های نوفالو برای سئو خوب هستند؟

لینک های نوفالو برای سئو بسیار با ارزش هستند و باید آنها را به عنوان بخشی از لینک سازی خود پیاده سازی کرد.

لینک های نوفالو خوب هستند یا بد؟

ایجاد لینک‌های nofollow می‌تواند راهی عالی برای هدایت ترافیک، تقویت سئو و استفاده از سیگنال‌های اجتماعی باشد. به عبارت دیگر، لینک‌های nofollow آنقدر که به نظر می‌رسد کم اهمیت نیستند.

آیا لینک فالو بهتر از نوفالو است؟

بک لینک های فالو و بک لینک های نوفالو دو راه برای شناسایی یک لینک هستند و نحوه ارتباط بین دو سایت را مشخص می کنند. بنابراین هر دوی آنها به یک اندازه مفید هستند.

4.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دیگر مقالات

آموزش ابزار Ahrefs (ای اچ رفس)

آموزش Ahrefs (ای اچ رفس)

ابزارهای سئو به صاحبان سایت ها کمک می کنند تا در نتایج موتورهای جستجو رتبه ی بالاتری را دریافت نمایند. در واقع این ابزارها جزو

×