ریدایرکت http به https و تاثیر SSL بر سئو

ریدایرکت http به https

امروزه نیاز به گواهینامه SSL بیش از گذشته احساس میشود چرا که موتور جستجو گوگل پروتکل SSL را یکی از فاکتور های Page experience خود معرفی کرده است. در گذشته https برای سایت های فروشگاهی امری ضروری بود اما امروزه برای همه وبسایت ها این پروتکل ضروری است.

ریدایرکت http به https

ابتدا باید از طریق هاستینگ خود درخواست کنید تا گواهی SSL را برای شما فعال کنند. ممکن است این امر هزینه ای برای شما در بر داشته باشد، امروزه بیشتر هاستینگ ها گواهینامه SSL را به صورت رایگان به کاربرانشان ارائه می دهند، کافی است از آنها درخواست کنید و یا طبق آموزش های هاستینگ مربوطه SSL را برای وبسایت خود فعال کنید، سپس طبق آموزش زیر با استفاده از کد و یا افزونه دامنه وبسایت خود را به https ریدایرکت کنید.

ریدایرکت http به https با کد در htaccess

پس از فعال سازی SSL باید قطعه کد زیر را در فایل htaccess خود قرار دهید تا دامنه شما از http  به https  ریدایرکت شود.دقت نمائید به جای دامنه example.com آدرس وبسایت خود را وارد کنید.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://example.com/$1 [R,L]

ریدایرکت http به https در وردپرس با افزونه

بهترین افزونه برای ریدایرکت http به https افزونه Really Simple SSL می باشد. این افزونه تنظیمات ساده ای داشته و به صورت رایگان درون مخزن وردپرس ثبت شده است و  بیش از 5 میلیون نصب فعال دارد، شما می توانید این افزونه را بر روی وبسایت خود نصب نمائید.

لینک افزونه Really Simple SSL

دومین افزونه پیشنهادی ما افزونه Easy Https Redirction میباشد،این افزونه بیش از  100 هزار نصب فعال در مخزن وردپرس دارد.

لینک افزونه Easy Https Redirction

افزونه پیشنهادی سوم ما به منظور ریدایرکت سایت وردپرسی خود از http  به https افزونه Wp Encryption میباشد، این افزونه بیش از 50 هزار نصب فعال و نمره 5 از 5 را در مخزن وردپرس دارد.

لینک افزونه Wp Encryption

SSL چیست؟

این پروتکل اطلاعاتی که بین کاربر و سرور رد و بدل میشود را رمز گذاری میکند، از این رو هک این اطلاعات بسیار سخت تر از حالت عادی (http) است.

تاثیرات ریدایرکت http به https بر سرعت سایت

همواره نصب افزونه های زیاد بر روی سایت یکی از عوامل مهم کندی سرعت سایت ها می باشد. برای ریدایرکت http به https کل سایت نیازی به نصب افزونه نیست و می توان با قطعه کدی که در بالا آورده شده است این ریدایرکت را به خوبی انجام داد، تمامی افزونه های SSL وردپرس باعث کندی وبسایت ها میشوند البته به میزان بسیار بسیار کم، در حدی که میتوان آن را نادیده گرفت اما بهتر است از کد درون فایل htaccess استفاده کنید تا افزونه ریدایرکت به https.

تاثیرات ریدایرکت http به https بر سئو سایت

گوگل ترجیح میدهد سایتی که داری SSL باشد را به کاربران خود نمایش بدهد تا سایتی که گواهینامه SSL ندارد.موتور جستجو گوگل از سال 2014 تصمیم گرفت تا کم کم گواهینامه SSL را درون فاکتور های رده بندی نتایج قرار دهد، هرچند این تاثیر زیاد نیست اما گوگل تاکید بر استفاده سایت ها از https دارد.این عمل باعث شده تا امروزه بیشتر وبسایت ها به https روی بیاورند و بسیاری از هاستنگ ها داخلی و خارجی گواهینامه SSL رایگان به کاربران خود ارائه دهند.

برای بررسی بیشتر میتوانید مقاله ای که توسط شرکت گوگل درباره استفاده از https در فاکتور های رده بندی نتایج گوگل تهیه شده است را مطالعه کنید.

هم اکنون SSL یکی از موارد تاثیر گذار در Page experience گوگل میباشد.شما میتوانید در سرچ کنسول گوگل وبسایت خود مشاهده کنید که که عامل https در بین عواملی مانند موبایل فرندلی و کور وب وایتالز قرار دارد.

وجود عامل https در پیج اکسپرینس گوگل

بهتر است زمان تاسیس وبسایت خود و قبل از ایندکس شدن توسط موتور های جستجو وبسایت خود را از http به https ریدایرکت کنید.

دقت کنید اگر وبسایت شما http است و شما به تازگی به https ریدایرکت کرده اید.آدرس دامنه سایت خود را با https و بدون https درون سرچ کنسول ثبت کنید، چرا که در خیلی از مواقع هنگام این انتقال ها برخی لینک همچنان http باقی میمانند و این مورد برای سئو وبسایت مضر است.شما باید با https و بدون https وبسایت خود را درون سرچ کنسول گوگل و یا بینگ و یا موتور های جستجو دیگر ثبت کنید تا اگر از دامنه بدون https کلیک یا ایمپرشن گرفتید متوجه آن شوید و مشکل را برطرف کنید تا تمام صفحات شما بر روی https باشد.بهتر است دامنه های با www و بدون www هم به سرچ کنسول خود اضافه کنید تا مطمئن شوید تمام صفحات وبسایت شما بر روی یک آدرس است.

پس از ریدایرکت به https ممکن است شما شاهد کمی افت کلیک در سرچ کنسول خود باشید،اما عموما این افت رتبه به مدت بسیار کم بوده و جایگاه شما بعد از چند روز به حالت قبل برمیگردد.به همین علت است که می‌گوییم بهتر است در ابتدای تاسیس وبسایت، دامنه اصلی خود را  با استفاده از کد یا افزونه ها روی https قرار دهید.

بخش گزارش https در سرچ کنسول گوگل

آیا گواهینامه SSL پولی و رایگان نزد گوگل تفاوتی دارند؟

بدون حاشیه جواب شما را میدهیم؛خیر

گوگل اعلام کرده است که تفاوتی بین گواهینامه SSL پولی و رایگان قرار نمیدهد.

ریدایرکت از www به بدون www

این عمل عموما به صورت اتوماتیک انجام میشود اما ممکن است این عمل انجام نشده باشد و یا دامنه شما همراه www باشد و شما بخواهید www اول وبسایت خود را حدف کنید، با استفاده از کد زیر در htaccess  وبسایت خود شما میتوانید دامنه وبسایت خود را از www به بدون www  ریدایرکت کنید.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.+)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://%1/$1 [R=301,L]

ریدایرکت از بدون www به www

به هر دلیلی ممکن است شما بخواهید کاربران شما www ابتدای سایت شما را ببینند، از این رو با استفاده از کد زیر در فایل htaccess که در پنل هاست شما (چه سی پنل باشد چه دایرکت ادمین و چه پلسک تفاوتی نمیکند) وجود دارد میتوانید وبسایت خود را روی www ریدایرکت کنید.

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST}  !^www\.example\.com$ [NC]

RewriteRule ^(.*) http://www.example.com/$1 [L,R]

توجه کنید به جای example.com آدرس وبسایت خود را وارد کنید.

 

امیدواریم مطالبی که تهیه کرده ایم برای شما کاربرد لازم را داشته باشد، اگر در هر یک از مراحل ریدایرکت ها دچار مشکل شدید در بخش نظرات مشکل خود را مطرح نمائید.

4 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دیگر مقالات

آموزش نصب قالب های وردپرس

آموزش نصب قالب وردپرس

قطعا نصب قالب وردپرس جزو ابتدایی ترین امور طراحی و ساخت یک سایت می‌باشد؛ اما گاهی در همین مراحل ابتدایی مانند نصب قالب وردپرس یا

×