انکرتکست Anchor Text چیست؟ و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

انکرتکست Anchor Text چیست؟

اگر تاکنون بک‌لینک‌های سایت خود و رقبایتان را توسط ابزارهای سئو بررسی کرده باشید، متوجه عباراتی شده‌اید که سایت مدنظر شما توسط آن عبارت، بک‌لینک دریافت کرده‌است. به این نوع عبارات یا چیزهایی که باعث می‌شوند کاربران بر روی آنها کلیک نمایند تا وارد سایت شما شوند، انکرتکست (Anchor Text) می‌گویند. در این مقاله با انواع انکرتکست، روش انتخاب کردن بهترین انکرتکست، تاثیر انکرتکست بر سئو سایت و… می‌پردازیم.

انکرتکست Anchor Text چیست؟

انکرتکست Anchor Text چیست؟

ممکن است هنگام مراجعه به سایت‌ها و خواندن مقالات آنها با عباراتی در متن روبرو شوید که رنگ آنها متمایز از بقیه متن است یا برجسته‌تر است که با کلیک کردن بر روی آنها وارد صفحه‌ای دیگری می‌شوید. به این نوع عبارات و اصطلاحات، انکرتکست یا متن لینک می‌گویند. متن لینکی که به آن انکرتکست می‌گویند بیانگر آن است که، این متن‌های لینک‌دار به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا موضوع آن وبسایت را بهتر بشناسند. اما همیشه انکرتکست‌ها به صورت عبارات متنی نیستید، در این باره در ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد.

عبارات مختلفی را برای انکرتکست یک صفحه می‌توان به کار برد اما باید دقت کنید که نباید از کلماتی که هیچ ربطی به صفحه مدنظر ندارند به عنوان انکرتکست استفاده کرد؛ برای مثال اگر شما صفحه درباره طراحی سایت انگلیسی دارید و بخواهید در یک متن به این صفحه لینک دهید می‌توانید از عباراتی همچون طراحی سایت انگلیسی، طراحی سایت به زبان انگلیسی، طراحی سایت به زبان خارجی، مزایای طراحی سایت انگلیسی و … استفاده نمایید اما نمی‌توانید از عباراتی که هیچ ربطی به صفحه شما ندارند مانند سفارش طراحی سایت، طراحی سایت با وردپرس و … استفاده نمایید زیرا در اینصورت از طرف گوگل ممکن است جریمه شوید یا به عبارتی لینک‌دهی شما بی‌تاثیر باشد.

معنی کلمه انکرتکست به چه معنا است؟

معنی کلمه انکرتکست به چه معنا است؟

کلمه Anchor به معنی لنگر و Text به معنی متن است. همانطور که معنی این کلمه نشان می‌دهد، انکرتکست مانند یک لنگر کارش برقراری ارتباط، وصل کردن و محکم کردن ارتباط بین کاربر و سایت است و گاهی مانند بک‌لینک عمل میکند و دو سایت را به یکدیگر وصل می‌کند.

انواع انکرتکست و نحوه کار آنها

انواع انکرتکست و نحوه کار آنها

انکرتکست‌ها انواع مختلفی دارند، ما در اینجا 9 مدل از انواع انکرتکست را که جزو بهترین و متداول‌ترین آنها به حساب می‌آیند را برایتان شرح خواهیم داد:

 1. انکرتکست برندد (Branded)

در این نوع انکرتکست، لینک دهی بر روی نام برند صورت می‌گیرد. زمانی از این نوع انکرتکست استفاده میشود که بخواهید به یک منبع را معرفی نمایید. انکرتکست برندد معمولا به صورت زیر استفاده میشود.

فرض کنید که شما صاحب صاحب یک فروشگاه آنلاین لباس به اسم “مزون” هستید و میخواهید برند شما توسط لینک سازی معروف شود؛ در اینصورت باید از انکرتکست برندد به صورت زیر استفاده نمایید.

 • از تخفیفات عالی پوشاک “مزون” استفاده نمایید.
 • برای آشنایی با بهترین لباس‌های پاییزه 2022 به سایت “مزون” سر بزنید.
 • در اینصورت میتوانید از یک کلمه کلیدی سایت خود به همراه برند سایت‌تان به صورت انکرتکست ” خرید پالتو از فروشگاه مزون” برای لینک‌دهی استفاده نمایید.
 1. برند + کلمه کلیدی (Brand + Keyword)

این نوع انکرتکست شامل نام برند شما به همراه یکی از کلمات کلیدی سایت‌تان است. در اینصورت میتوانید از یک کلمه کلیدی سایت خود به همراه برند سایت‌تان به صورت انکرتکست ” خرید پالتو از فروشگاه مزون” برای لینک‌دهی استفاده نمایید.

 1. انکرتکست Exact Match

اگر از انکرتکست Exact Match استفاده می‌کنید باید انکرتکست شما دقیقا کلمه کلیدی صفحه‌ای که میخواهید به آن لینک دهید، باشد. برای مثال فرض کنید میخواهید به صفحه ای لینک دهید که عنوان آن خرید پوشاک زمستانه است، پس باید انکرتکست Exact Match شما هم خرید پوشاک زمستانه باشد.

در انتخاب این نوع انکرتکست باید دقت فراوانی شود. بنابراین اگر میخواهید از رپورتاژ آگهی برای سئو سایت خود استفاده نمایید، سعی کنید انکرتکست Exact Match را برای سایت‌هایی که اعتبار دامنه آنها بسیار بالا است و نمره اسپم اسکور آنها پایین می‌باشد، به کار ببرید.

 1. مترادف کلمه کلیدی

گاهی شما میخواهید از سایت‌هایی برای بک‌لینک استفاده نمایید که نمره اسپم اسکور و اعتبار دامنه آنها متوسط است و در اینجا شاید کمی سرگردان شوید که کدام انکرتکست را استفاده نمایید. انکرتکست مترادف کلمه کلیدی به شما در این مواقع کمک شایانی می‌کند.

برای مثال اگر عنوان و کلمه کلیدی صفحه هدف شما خرید پوشاک زمستانه است، میتوانید از انکرتکست کلمه کلیدی مترادف برای این صفحه به صورت ” خرید انواع لباس‌های مناسب فصل زمستان” استفاده نمایید.

 1. کلمه کلیدی + کلماتی دیگر یا مشابه

اگر میخواهید از سایت‌ایی با نمره اسپم اسکور بالا و اعتبار دامنه پایین بک لینک دریافت کنید، به شما پیشنهاد میکنیم از انکرتکست کلمه کلیدی به همراه کلماتی دیگر یا کلماتی که مشابه کلمه کلیدی شما هستند، استفاده نمایید. در همان مثال خرید پوشاک زمستانه میتوانید برای آن صفحه از انکرتکست‌های ” خرید بهترین پوشاک زمستانه” به عنوان کلمه کلیدی همراه با کلماتی دیگر یا  ” خرید انواع پالتو و کاپشن” به عنوان کلمه کلیدی مشابه با عنوان صفحه مدنظر خود استفاده کنید.

 1. انکرتکست عریان یا Naked Link

به این نوع انکرتکست URL Anchor Text نیز می‌گویند. به اینصورت که URL صفحه مدنظر خود را به عنوان انکرتکست به کار میبرید. برای مثال:

از انکرتکست Naked Link فقط در صورت نیاز استفاده نمایید زیرا ممکن است برای خوانندگان گیج کننده یا نامرتب در وسط متن جلوه کند. معمولا بهتر است این نوع انکرتکست به صورت منبع به کار برده شود.

 1. انکرتکست عمومی یا Generic

این نوع انکرتکست شامل هیچ نوع کلمه کلیدی و عباراتی در ارتباط با توضیح صفحه هدف نمی‌باشند و کاربران باید متن اطراف را بخوانند تا بدانند آن انکرتکست در ارتباط با چیست تا در صورت تمایل برای اطلاعات بیشتر بر روی آن انکرتکست کلیک نمایند.

این نوع انکرتکست معمولا به صورت زیر به کار برده می‌شود:

 • برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی “اینجا” کلیک کنید.
 • برای “مشاهده جزئیات بیشتر” کلیک کنید.
 1. تصاویر

انکرتکست تصاویر

گاهی انکرتکست‌ها به صورت تصویر به کار برده میشوند و شما با کلیک بر روی یک تصویر وارد صفحه دیگری میشوید. هنگامی که یک تصویر برای لینک‌دهی به کار برده میشود، متن جایگزین یا همان Alt text آن به صورت انکرتکست به کار برده می‌شود یرا حتی اگر تصویر به درستی آپلود نشده باشد، باز متن جایگزین آن برای لینک دهی قرار گرفته است. تصویر زیر نمونه‌ای از انکرتکست تصاویر است.

نحوه ایجاد و ساخت انکرتکست

شما میتوانید از دو طریق انکرتکست‌ها را به صفحه مدنظر خود بیفزایید:

 1. با استفاده از کد HTML

اگر میخواهید انکرتکست را در کد HTML قسمتی از یک صفحه بیفزایید، باید به صورت تصویر زیر عمل کنید:

ساخت انکرتکست با استفاده از کد HTML

 1. از طریق سیستم‌های مدیریت محتوا نظیر وردپرس

در وردپرس یک پست ایجاد کنید و مطلب خود را درون آن بنویسید سپس مانند تصویر زیر بر روی کلمه‌ای که میخواهید به آن لینک دهید، آیکون پیوند را مانند تصویر زیر انتخاب کنید.

از طریق سیستم‌های مدیریت محتوا نظیر وردپرس

سپس آدرس صفحه مدنظر خود را در نواری که برای شما ایجاد میشود، وارد کنید. در تصویر زیر ابزارهای سئو به عنوان انکرتکست انتخاب میشوند.

ایجاد انکرتکست در وردپرس

تاثیر انکرتکست‌ها بر سئو سایت

انکرتکست‌ها تاثیر فراوانی بر سئو سایت دارند و به همین علت باید در انتخاب آنها دقت نمایید. شما در لینک‌های داخلی سایت خود برای انتخاب انکرتکست تقریبا محدودیتی ندارید و میتوانید همه انکرتکست‌هایی که برای لینک‌دهی سایت خود استفاده می‌کنید را به صورت انکرتکست Exact Match که در بالا توضیح دادیم، انتخاب نمایید. اما اگر میخواهید در سایت‌های دیگر لینک سازی نمایید و از آنها بک لینک دریافت کنید باید نهایت دقت را برای انتخاب انکرتکست‌ها داشته باشید؛ زیرا اگر فقط از یک نوه انکرتکست برای رپورتاژ آگهی‌ها و بک‌لینک‌های خود استفاده نمایید، میتواند آسیب‌های بسیاری را به سئو سایت شما وارد کند که شامل جریمه شدن سایت شما توسط موتور جستجو گوگل، افت رتبه سایت‌تان پس از گذشت چند مدت و… می‌شود.

پرسش‌های متداول انکرتکست

انکرتکست Anchor Text به چه معنا است؟

انکرتکست متن یا عبارت قابل کلیکی در متن است که معمولا با رنگ و ظاهری متفاوت‌تر از بقیه متن ظاهر میشود که کاربران با کلیک بر روی آن وارد صفحه یا سایتی دیگر می‌شوند.

چگونه بهترین انکرتکست‌ها را پیدا کنیم؟

برای یافتن بهترین انکرتکست‌ها میتوانید وارد سایت رقبای خود شوید و بررسی کنید که آنها در مقالات و صفحات مهم خود از چه انکرتکست‌هایی استفاده کرده‌اند و اگر این‌ کار بنظرتان زمانبر می‌باشد میتوانید برای یافتن انکرتکست‌‌های آنها از ابزارهای سئو نظیر ابزار سمراش، ابزار Ahrefs، ابزار Moz و… استفاده نمایید.

چگونه انکرتکست‌های سایت رقبای خود را پیدا کنیم؟

برای یافتن انکرتکست‌های سایت رقبای خود، باید توسط ابزارهای سئو آنها را مورد بررسی قرار دهید و در قیمت بک‌لینک‌های این ابزار‌ها میتوانید انکرتکست‌ها را در مقابل آدرس لینک‌ها مشاهده کنید.

چرا باید در انتخاب انکرتکست بک لینک‌های سایت خود دقت کنیم؟

باید در انتخاب انکرتکست‌های مورد استفاده در بک‌لینک‌ها نهایت دقت را داشته باشیم زیرا تاثیر فراوانی بر سئو سایت ما می‌گذارند و ممکن است انتخاب یک نوع انکرتکست به سئو و بهینه سازی سایت ما آسیب بزند و یا تاثیری بر بهبود آن نداشته باشد.

3.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دیگر مقالات

×